آنچه در این مقاله میخوانید
  قالب گیربکسی در صنعت تزریق

  قالب گیربکسی در صنعت تزریق

  ضمانت موفقیت یک محصول در بازار وابستگی شدیدی به فرایند تولید آن دارد. حتی اگر محصولی که تولید می‌کنید بازخوردی فوق‌العاده از سوی خریداران دریافت کند، باز هم زمان و هزینه تمام برای تولید آن اولین کارت‌هایی هستند که باید با آن‌ها بازی کنید. زمانی که بازار حالت رقابتی پیدا می‌کند، دو کارت اولیه شما تبدیل به مهم‌ترین کارت‌های کل بازی کسب و کارتان می‌شوند. 

  قالب گیربکسی این دو کارت را در اختیارتان قرار می‌دهد تا گام اول را با اطمینان بردارید. مهم‌ترین کمکی که این قالب به پیشرفت صنایع می‌کند، افزایش راندمان تولید است. مهم نیست قصد تولید چه چیزی را داشته باشید. از لوازم الکتریکی منزل گرفته تا اجزای داخلی خودرو، همگی امکان تولیدشان به کمک قالب گیربکسی وجود دارد .

  صنعتگران معمولا اجازه نمی‌دهند که تعدد محصولات موجود در بازار موجب سردرگمی آن‌ها شود. با این حال فاکتورهای متعددی مانند قیمت، فراوانی، کیفیت، کارایی، خصوصیت فیزیکی و تطابق شیمیایی یک محصول با کلیت مواد به‌کار‌رفته در صنعت، ممکن است موجب اشتباه محاسباتی افراد شود. برای جلوگیری از وقوع هرگونه اشتباه محساباتی بهتر است پیش از هر کاری نیازهای خودتان را بسنجید

  پس از این که لیستی از نیازهایتان تهیه کردید، برگردید سراغ همین مقاله. ما منتظر برگشتتان می‌مانیم تا اطلاعاتی جامع در خصوص قالب گیربکسی را به شما ارائه دهیم. کافی است پس از دریافت این اطلاعات، کافی است آن را با نیازهایتان مطابقت دهید تا به پاسخ سوال‌هایتان برسید.

  قالب گیربکسی چیست؟

  قالب گیربکسی بر اساس قابلیت تغییر شکل پلاستیک در برابر حرارت طراحی شده است. بشر از ابزارهای مختلفی برای بهینه‌سازی تغییر شکل اجسام استفاده می‌کند. گاهی در تلاشیم تا با کمک ابزارهای مختلف جلوی این تغییر را بگیریم و گاهی ابزارهایی برای تسهیل این تغییر طراحی می‌کنیم. در هر دو حالت، ما تغییرات طبیعی فیزیکی را به سمت و سویی هل می‌دهیم که به نفعمان باشد.

  بهینه‌سازی این فرایند یعنی چه؟ بهینه‌سازی قابلیت تغییر شکل پلاستیک در برابر حرارت، یعنی بتوانیم با کمک دستگاه‌هایی به خصوص به این فرایند سرعت ببخشیم و نتیجه آن را به سمتی و سویی ببریم که برای ما سودآور باشد. 

  قالب گیربکسی چیست؟

  قالب گیربکسی یکی از همان ابزارها است. ابزاری که با محفظه سرد خود، امکان برداشتن گام نهایی در مسیر شکل دادن به مواد ترموپلاستیک را برایمان فراهم می‌کند.

  زمانی که حرف از قالب می‌شود، معمولا ذهن مخاطب به سمت ابزاری با فرمت ثابت می‌رود که ماده سرد پس از ریخته شدن در آن فرم می‌گیرد. البته که ماهیت قالب گیربکسی نیز در این تعریف می‌گنجد. با این حال، این قالب برای کلیت روند شکل‌دهی، یک فرایند تعریف می‌کند. 

  فرایندی که طی آن فشار و حرارت مدیریت می‌شود، مقیاس و تعداد شکل دهی مواد گسترش پیدا می‌کند و تغییرات شیمیایی حساب شده‌ای بر روی مواد درون قالب اعمال می‌شود. در حقیقت صفر تا صد فرایند تغییر شکل، توسط همین ابزار طراحی می‌شود.

  با توجه به آن چه که گفته شد، محصولی که درباره‌ی آن صحبت می‌کنیم یک دستگاه تمام اتوماسیون کننده است که ضمن کاهش هزینه‌ی زمانی و هزینه‌ی مالی و نیروی انسانی، میزان تولید را نیز افزایش می‌دهد.

  قالب تزریق گیر بکسی چیست؟

  قالب تزریق گیر بکسی، ابزاری برای شکلی از فرایند تولید قطعه است که بر‌اساس تزریق پلاستیک گرما دیده به درون قالب انجام می‌گیرد. حالا اصلا چرا باید مواد پلاستیکی را تحت فشار به درون قالب بفرستیم؟ جواب ساده است: برای رسیدن به پلاستیک فشرده.

  پلاستیک فشرده، پلاستیکی است که هیچ Pinhole یا مکی در آن دیده نشود. در حالت عادی و بدون استفاده از قالب تزریق گیر بکسی، پلاستیک گرما دیده تحت تاثیر نیروی وزن خود به درون قالب سرازیر می‌شود. این کار ضمن ایجاد مک در محصول نهایی، زمان‌بر نیز هست.

   قالب تزریق گیر بکسی معمولا دو جزئی است. البته در مواردی قالب‌های سه جزئی نیز در بازار وجود دارند که کار آن‌ها از نظر فرایند، تفاوتی با قالب دو جزئی ندارد؛ اما محصولاتی با کیفیت‌های متفاوت تولید می‌کنند. 

  قالب تزریق و قالب پران، دو جز تشکیل دهنده قالب تزریق گیر بکسی هستند. مواد پلاستیکی گرم شده از مسیری شامل قسمت مذاب رو، قسمت راه گاه، قسمت گلویی و قسمت حفره عبور می‌کنند، تا در نهایت به درون قالب ریخته شوند.

  کاربرد قالب گیربکسی

  کاربرد قالب گیربکسی

  همانطور که گفته شد کاربرد این قالب‌‌ها در صنعت بسیار وسیع است. صنایع مختلفی از جمله صنعت خودروسازی، بطری سازی، تولید اسباب بازی، تولید لوازم برقی، ویلچر‌سازی، بسته‌بندی، صندلی‌سازی، تولید ادوات موسیقی، جعبه‌سازی و ساخت محصولات پلاستیکی، همگی به کمک قالب گیربکس دار تولید می‌شوند. علاوه بر این محصولات، ابزارآلات مادر در صنایع مانند چرخ دنده نیز به کمک این قالب‌ها تولید می‌شوند.

  انواع قالب گیربکسی

  همانطور که گفته شد، رد پای این قالب‌ها در جای جای صنایع دیده می‌شود. انواع این قالب‌ها به طبع کاربرد آن‌ها متفاوت از یک دیگر است. این تفاوت در ساختار آناتومیک، اجزا و روش کار آن‌ها هویدا است. برای مثال در صنعت پلاستیک، قالب‌های تک حفره‌ای و چند حفره‌ای وجود دارند.

   قالب تک حفره در مدت زمانی کوتاه و با هزینه‌ی کم ساخته می‌شود و قالب چند حفره‌ای مخصوص کار در ابعاد وسیع‌تر است. قالب‌ها همچنین بر اساس تعداد صفحاتشان نیز به دو گروه دو صفحه‌ای و سه صفحه‌ای تقسیم می‌شوند. اگر درباره کار با قالب سه صفحه ریزتر شویم، می‌بینیم که خود این قالب نیز بر اساس عوامل مختلفی مانند تعداد حفره و مواد مصرفی ممکن است انواع گوناگونی داشته باشد.

  مزایا و معایب قالب گیربکسی

  از قدیم گفته‌اند جملگی عیب بگفتی هنرش نیز بگو. حالا ما تا این جا جملگی هنر گفتیم. قطعا قالب گیر بکس دار نیز یک محصول خالی از عیب نیست. شما می‌توانید به کمک این قالب، سرعت کارتان چندین برابر کنید، دقت کارتان را بالا ببرید، روی ظریف کاری‌ها بیشتر تمرکز کنید، دور ریزتان را به حداقل برسانید و کیفیت کارتان را بالا ببرید؛ اما در صورت استفاده از قالب گیر بکس دار باید خودتان را برای پرداخت هزینه‌ی نسبتا زیاد ماشین‌آلات و آماده کردن پیش نمونه آماده کنید.

  انواع قالب گیربکسی

  نحوه‌ی ساخت قالب گیربکسی

  ساخت قالب گیر بکس دار نیازمند تجربه فراوان و تکمیل مراحل نیاز سنجی است. همان طور که گفته شد این قالب‌ها انواع مختلفی دارند و شما پیش از شروع فرایند، ساخت باید تصمیم بگیرید که قصد دارید سراغ کدام نوع از این قالب بروید.

   این تصمیم بر اساس نتایجی که از مراحل نیاز سنجی کسب کرده‌اید اتخاذ می‌شود. اگرچه ساخت این قالب‌ها فرایندی تخصصی است، با این حال دشواری چندانی در مراحل مختلف این فرایند دیده نمی‌شود.

  قیمت قالب گیربکسی

  قیمت قالب گیر بکس دار بر اساس دلار تعیین می‌گردد. برای ساخت قالب در تیراژ پایین نیازمند تقبل هزینه‌ای به مبلغ دو الی پنج هزار دلار هستید. هرچه پیچیدگی قالب گیر بکس دار شما بیشتر باشد، قیمت تمام شده نیز بیشتر می‌شود و ممکن است به نزدیک صد هزار دلار نیز برسد؛ اما به طور کلی، نهایت قیمتی که اکثر کارخانه‌ها با آن مواجه می‌شوند، مبلغی در حدود ده هزار دلار است.

  قالب‌های گیر بکس دار کارتان را از هر جهت راحت‌تر می‌کنند. قرار است به‌کمک قالب‌های گیربکسی، کسب‌و‌کارتان را به مرحله‌ی جدیدی ببرید. با این حال، لازم است که برای ورود به این مرحله، برخی از سختی‌های مرتبط با کار مانند هزینه‌ی نسبتا زیاد قالب گیر بکس دار را تحمل کنید.

  مطالب مرتبط

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر
  DNN