آنچه در این مقاله میخوانید
  ظروف iml چیست و چه مزیت‌هایی دارند؟

  ظروف iml چیست و چه مزیت‌هایی دارند؟

  همانطور که می‌دانید در‌ دنیای امروز تبلیغات جز جداناپذیر شرکت‌ها‌ و کسب وکارها می‌باشد که تاثیر بسیار زیادی در جذب مشتری دارد. بازاریابی شامل تمام شغل‌ها از جمله‌ شرکت‌های‌ تولید کننده محصولات خوراکی یا بهداشتی نیز می‌شود. روش‌های زیادی برای بازاریابی وجود دارد از جمله چاپ برچسب‌ یا لیبل بر روی‌ بسته‌بندی مواد غذایی. برای این کار از ظروف پلاستیکی iml استفاده می‌شود.

  تولید این ظروف به این صورت است که ابتدا لیبل تولید شده با مواد پلیمری مشابه با مواد ظرف به داخل قالب منتقل شده و در مرحله بعد فرآیند تزریق مواد پلاستیکی صورت می گیرد. در ادامه با هادی پلاستیک همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

  ظروف iml چیست؟

  در روش‌های قدیمی برای تبلیغات از برچسب یا لیبل بر روی ظروف استفاده می‌کردند، اما امروزه نام شرکت و برند را‌ با طراحی‌های زیبا و استفاده از رنگ‌های متنوع، بر روی ظروف حک می‌کنند به این کار iml می‌گویند. در ظروف آی ام ال، لوگو و برند به طور کامل روی ظروف چسبیده و امکان جدا شدن آن میسر نیست.

  علاوه بر کیفیت آنچه در نگاه اول نظر مشتری را جلب می‌کند، شکل ظاهری محصولات نیز هست. در نتیجه شرکت‌هایی که‌ در تولیدات خود از ظروف iml استفاده می‌کنند، در کنار زیبایی و جذابیت‌ بسته‌بندی‌ها، نظر مشتریان زیادی را جلب کرده که در نهایت موجب شناخته شدن برندآنها می‌شود.

  لیبل گذاری داخل قالب

  تاریخچه آی ام ال

  iml خلاصه شده کلمات In Mold Labeling است. این روش در سال 1980 میلادی اختراع شد و خیلی زود به محبوبیت بالایی رسید. امروزه این روش جایگاه خیلی خوبی در میان صنعتگران و تولیدکنندگان محصولات از جمله مواد غذایی و بهداشتی، پیدا کرده به صورتی که بیشتر از 80 درصد ظروف به روش آی ام ال بسته‌بندی می‌شوند.

  اولین کشوری که برای‌ بسته‌بندی محصولات‌ از این روش استفاده کرد، آمریکای شمالی بود که برای تهیه بطری مواد شوینده فناوری‌ iml را به کار گرفت. بعد از مدتی که چاپ به روش iml شناخته شد، در زمینه‌ بسته‌بندی مواد غذایی نیز از آن استفاده کردند.

  ظروف پلاستیکی iml و دستگاه چاپ افست

  در ظروف آی ام ال، برای چاپ لیبل از دستگاه چاپ افست استفاده می‌کنند. iml یک برچسب ازقبل آماده از جنس پلی روپین است که هنگام تولید ظروف پلاستیکی و هم زمان با تزریق مواد آن را نیز تزریق می‌کنند. نتیجه کار به گونه‌ای است که برچسب کاملا به بدنه ظرف چسبیده و جزیی از آن است، درنتیجه بدنه ظرف و برچسب از هم جدا نمی شوند.

   

  مزیت‌های چاپ روی ظروف iml

  این روش تبلیغات و چاپ روی ظروف پلاستیکی iml مزیت‌های بی‌شماری را به همراه دارد که عبارتند از:

  کاهش هزینه

  از آنجایی که فرآیند برچسب زدن، به وسیله دستگاه‌های اتوماتیک انجام می‌شود و نیاز به نیروی انسانی ندارد، در نتیجه در مقایسه با سایر لیبل‌ها ارزان تر و مقرون به صرفه‌ترمی‌باشد.

  کیفیت بالای چاپ

  چاپ افست بهترین و با کیفیت ترین نوع چاپ برای ظروف iml است. چاپ افست امکان تولید در تراکم بالا را نیز فراهم می‌کند.

  ظروف آی ام ال

  مقاومت در برابر دما

  از مزایای چاپ به روش iml مقاومت آن در برابر تغییر دما است. به همین علت بهترین انتخاب برای ظروف پلاستیکی است که باید در دمای پایین و یخچال نگهداری شود. همچنین ظروف iml در برابر چین و چروک یا خط و ترک خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

  سازگار با محیط زیست

  جنس لیبل و ظروف‌ بسته‌بندی از یک نوع مواد است. می‌توان آن‌ها را با هم بازیافت کرد در نتیجه ظروف آی ام ال سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند.

  افزایش سرعت در چاپ

  در این روش، از آنجاییکه چاپ افست سرعت بالایی دارد و فرایند چاپ همزمان با عملیات تولید صورت می‌گیرد. در نهایت زمان صرف شده برای تولید، بسیار کمتر از سایر روش‌های دیگر است.

  تغییر طرح

  از مزایای خوب چاپ افست در ظروف iml امکان تغییر طراحی در کوتاه ترین زمان ممکن است. این روش در مقایسه با چاپ پلاستیک از مزایای زیادی برخوردار است.

  بازاریابی و تبلیغات

  ظروف پلاستیکی iml از مقاومت زیادی برخوردارند و در برابر گرما و سرما آسیب نمی بینند. این ظروف قابلیت استفاده دوباره و یا حتی چندباره دارند. ضمن اینکه‌ ظروف‌ iml را می‌توان در مایکرویو نیز استفاده کرد. حمل و نقل آسان و ظاهر زیبا از جمله مواردی است که موجب می‌شود بازاریابی به صورت خودکار و رایگان صورت بگیرد.

   

  ظرف iml

  انواع روش ساخت ظروف iml

  ظروف آی ام ال برای انواع‌ بسته‌بندی‌ها از جمله سطل رنگ، سطل ماست، سطل روغن و... کاربرد دارند.

  برای تهیه ظروف iml از سه روش استفاده می‌کنند که عبارتند از:

  1- تهیه ظروف به وسیله تزریق پلاستیک

  برای تهیه ظروف iml استفاده از روش تزریق پلاستیک کاربرد بیشتری دارد و تقریبا 68 درصد سهم فرآیند را از آن خود کرده است.

  قالب گیری تزریقی به معنای تزریق مواد به قالب است. انجام این روش با پلیمر گرم صورت می‌گیرد. در این روش مایع گرم را با فشار بسیار زیاد به قالب تزریق می‌کنند. مواد بعد از اینکه خنک شد شکل قالب مورد نظر را به خود می‌گیرد.

  تزریق پلاستیک iml به این صورت است که برچسب چاپ شده به روش iml را درون قالب می‌گذارند. سپس ماده‌ پلیمر مایع و داغ‌ را به داخل قالب وارد می‌کنند پس از سرد شدن مواد، ظروف پلاستیک تزیین شده با لیبل‌های زیبا آماده است.

  2- تزریق بادی

  از این روش برای ساخت پلاستیک توخالی مانند ظرف پودر، ظرف شامپو، ظرف روغن 5 لیتری استفاده می‌کنند و تقریبا‌ 31 درصد کاربرد‌ دارد.

  در روش تزریق و ساخت قالب بادی iml را از قبل داخل قالبی که از جنس فولاد است، قرار می‌دهند. در ادامه ماده پلاستیکی مذاب را درون قالب می‌ریزند و بخش دیگر قالب را روی آن می‌گذارند. سپس هوای گرم را به آن وارد کرده و پلاستیک با فشار، بالا کشیده شده و قالب شکل می‌گیرد.

  3- ترموفرینگ یا شکل دهی حرارتی (TIML)

  این روش که 1 درصد کاربرد دارد برای‌ بسته‌بندی پلاستیک‌های سخت و سفت استفاده می‌شود.

  ترموفرینگ یعنی در طی عملیات گرمایش، محصول شکل می‌گیرد. به این صورت که TIML برش خورده را درون قالب می‌گذارند. ورق پلاستیکی را، قبل از اینکه وارد قالب کنند حرارت می‌دهند و سپس آرام آرام داخل قالب می‌ریزند و قالب را می‌بندند. در ادامه پلاستیک و TIML یکی می‌شوند. پس از اینکه پلاستیک خنک شد قالب را باز می‌کنند و محصول تولید شده با برچسب تزیین شده، آماده است.

  ظروف پلاستیکی iml

  مزایای ظروف iml

  مزایای ظروف iml در مقایسه با سایر روش‌های‌ بسته‌بندی عبارت است از:

  شکل زیبا و چشم نواز‌ بسته‌بندی، در نتیجه جذب مشتری بیشتر

  افزایش فروش و ارزش افزوده بیشتر بر محصول

  بهداشت و تمیزی ظروف هنگام تولید

  جلوگیری از فاسد شدن زود هنگام محصولات

  چاپ لیبل ماندگار وافزایش تبلیغات و بازاریابی

  استفاده مجدد در مصارف خانه

  تنوع طراحی و چاپ بر روی لیبل‌ها

  قیمت مناسب و ارزان نسبت به سایر‌ بسته‌بندی‌ها

   

  در این مطلب به معرفی ظروف IML و مزیت‌های آن پرداخته شد. چنانچه فکر می‌کنید مطالب ما در مورد این تکنولوژی کامل نبود، می‌توانید در قسمت دیدگاه‌ها اطلاعات خود را در زمینه ظروف پلاستیکی iml با ما در میان بگذارید.

  مطالب مرتبط

  DNN