ساخت قالب دایکاست و آشنایی با آن

امروزه برای ساخت قطعات آلومینیومی ( یا هر نوع فلز سبک دیگری) از قالب های ویژه صنعتی استفاده می کنند. به این قالب ها قالب دایکاست گفته می شود. از این مدل قالب ها در صنایع خودرو سازی و ساخت بدنه و بخش های سبک و قطعات خاص و مهم استفاده می شود .

قالب هایی که در بخش های مهم صنایع استفاده می شوند انواع مختلفی دارند . روش تولید این قالب ها متفاوت است و هر کدام از این قالب ها نیز کاربرد خاص خود را دارند . از مهمترین قالب هایی که در صنایع استفاده می شود قالب هایی است که با خاصیت ریخته گری ساخته می شوند. این قالب ها به سه دسته تقسیم می شوند .

 • قالب دایکاست
 • قالب ریژه
 • قالب ماسه
ساخت قالب دایکاست

ساخت قالب دایکاست و آشنایی با آن

مهمترین قالبی که در صنایع و مخصوصاً بخش های ریخته گری استفاده می شود قالب دایکاست می باشد. از این قالب در بخش های مختلف صنایع استفاده می‌شود و کاربرد های مهمی دارد . از این قالب ها برای ساخت قطعات ساده تا قطعات پیچیده با طرح های هندسی خاص استفاده می شود .

قالب دایکاست چیست؟

قالب هایی که برای ریخته گری فلزات استفاده می شوند و قابلیت استفاده مجدد را دارند را قالب دایکاست می نامند . از این قالب ها در تولید و ساخت قطعات پیچیده نیز استفاده می‌شود. در این قالب ها معمولاً از فلز های سبک مثل آلومینیوم استفاده می‌شود. برای این کار باید آلومینیوم را ذوب کرده و سپس با فشار بالا مواد ذوب شده را به داخل قالب ها تزریق می کنند. هنگامی که فلز تزریق شده سرد شد آن را از قالب خارج می کنند و قطعه تولید شده را خارج می کنند .

امروزه یکی از مهمترین موارد استفاده از قالب دایکاست در صنایعی است که از قطعات آلومینیومی استفاده می کنند. امروزه می توان قطعاتی با جنس آلومینیوم را تا ضخامت 1.5 تا 15 میلی‌متر را با استفاده از قالب دایکاست ساخت و تولید کرد .

ساخت قالب دایکاست و آشنایی با آن

قالب دایکاست

ساخت قالب دایکاست و آشنایی با آن

برای ساخت قطعه با استفاده از قالب دایکاست باید در ابتدا قالب ریخته گری آن تهیه شود. این قالب در دو بخش ایجاد می شود. یک بخش مسئول شکل دادن به بخش بیرونی قطعه است و یک بخش دیگر مسئول شکل دادن به بخش درونی قطعه است.

معمولاً جنس این قالب ها را از آلیاژ های محکمی می سازند که بتواند فشار و گرمای زیادی را تحمل کند. این قالب ها معمولاً از جنس فولاد ( فولاد گرمکار که در. این قالب های تحمل بالایی را داشته و عموماً در حجم های بزرگ و وزن های بالا ساخته می‌شوند. به همین دلیل هزینه ساخت این قالب ها بسیار بالا بوده و گران قیمت هستند.

برای ساخت قطعه با استفاده از قالب دایکاست شما باید طبق مراحل زیر عمل کنید. برای این کار باید از بخش هایی مثل کوره ، فلز مورد نظر برای ذوب شدن ، ماشین ریخته گری و ماشین تزریق استفاده کنید .

 • در ابتدا شما باید فلز مورد نظر خود را ذوب کنید این کار باید در کوره انجام شود .
 • سپس مواد ذوب شده را با استفاده از دستگاه تزریق یا ماشین ریخته گری با فشار بالا باید وارد قالب ها کرد .
 • بعد از اینکه قطعه سرد شد باید قالب ها را از هم جدا کرده و سپس قطعه سرد شده را از درون قالب خارج کرد .

برای قرار دادن فلزات با فشار بالا داخل قالب دایکاست به ماشین های ریخته گری خاصی نیاز است این ماشین ها در دو نوع می باشد یا ماشین آلات اتاق گرم می باشد یا ماشین آلات اتاق سرد .

 • ماشین آلات اتاق گرم که از آن‌ها برای آلیاژهایی که دمای ذوب پایینی دارند مانند روی استفاده می شود .
 • ماشین آلات اتاق سرد که از آن‌ها برای آلیاژهایی که دمای ذوب بالایی دارند مانند آلومینیوم استفاده می شوند.

تفاوت این ماشین ها در بخش ها و قسمت هایی که مربوط به تجهیزات ابزار دقیق و ریخته است .این ماشین ها بعد از اینکه عمل ریخته گری و تزریق در قالب دایکاست انجام شده به سرعت فرایند خنک سازی قطعه را انجام می دهند .

نمونه قالب دایکاست

ساخت قالب دایکاست و آشنایی با آن

قالب دایکاست در اندازه و وزن های مختلف ساخته می شود. قالب هایی به اندازه چند صد گرم تا چند صد کیلو که هر کدام کاربرد ها و قابلیت های خاص خود را دارند . از قالب دایکاست در صنایع خودروسازی و قطعه سازی استفاده می شود.

از مهمترین قطعه هایی که با استفاده از قالب دایکاست تولید می شود انواع قطعات خودرو و قطعات داخلی موتور خودرو می باشد . امروزه استفاده از تکنولوژی و طراحی های سه بعدی در ساخت دایکاست باعث پیشرفت این نوع قالب شده است .ساخت انواع قطعات با طرح های هندسی و پیچیدگی های ظاهری با استفاده از انواع قالب دایکاست امکان پذیر می باشد .

مزایای قالب دایکاست

از مزایای قالب دایکاست می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تولید قطعات با کیفیت بالا
 • تولید قطعات با تیراژ بالا
 • عدم وجود بخش های زاید و پلیسه در قطعه های تولید شده
 • عدم نیاز به بخش های پلیسه گیری و سنگ زنی بعد از استفاده از قالب دایکاست
 • کاهش هزینه تولید در هر قطعه
 • کاهش زمان تولید هر قطعه با استفاده از قالب دایکاست