برش وایرکات برش وایرکات

برش وایرکات چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نوعی برش است که در دستگاهی با همین نام انجام می شود . این دستگاه از یک قطعه سیم نازک در حدود 25 میکرون که در داخل مایع آب مقطر قرار دارد تشکیل شده است. اساس کار این دستگاه برش های دقیق بر روز قطعات فلزی و خاص است.

سیستم برش وایرکات چگونه کار می کند ؟

همانطور که گفته شده دستگاه وایر کات از یک سیم نازک با ضخامتی در حدود 25 میکرون تشکیل شده است. این سیم در داخل یک مخزن آب مقطر قرار دارد. قطعه برای برش داخل این مخزن قرار داده می‌شود . به وسیله انرژی ترموالکتریک موجود در دستگاه بین سیم و قطعه یک جرقه

دستگاه برش وایرکات
دستگاه وایرکات

زده می شود . که باعث ذوب شدن قطعه می شود . این عمل ذوب شدن در داخل مایع آب مقطر به عنوان یک مایع دی الکتریک انجام می شود. با استفاده از این مایع قطعه به سرعت خنک می شود همچنینی محل برش نیز شست و شو می شود. قطعه ای که برای برش استفاده می‌شود میتوانند مانند آلومینیوم بسیار نرم و نازک باشد و یا مانند فولاد بسیار سخت و محکم باشد. مهم ترین نقش در سیستم برش وایرکات سیم وایرکات است. این سیم در نقش انتقال دهنده جرقه است و باید رسانای خیلی خوبی برای اینکار باشد . در سیستم برش وایرکات از دو سیم استفاده می‌شود. یکی از سیم ها به صورت رفت و برگشتی می باشد و سیم دیگر به نام سیم مصرف کننده نامیده می‌شود .سیم های مصرف کننده به صورت یکبار مصرف در دستگاه ها قرار می گیرند و با هر بار استفاده باید تعویض شوند. سیم های رفت وبرگشتی عمدتاً از مولیبدن و تنگستن در آنها استفاده شده است .

تولید قطعه با استفاده از برش وایرکات

برای تولید قطعه با استفاده از برش وایرکات باید نقشه برش قطعه با استفاده از نرم افزار های خاص مثل AutoCAD طراحی شود. سپس نقشه به دستگاه ارسال می‌شود و قطعه در داخل مخزن آب قرار می گیرد .

فایل ارسال شده در دستگاه باید بر اساس کار دستگاه طراحی و ایجاد شود . این طراحی باید بر اساس دستور های دستگاه بر اساس حرکت بر روی محور X و محور Y تنظیم شود .

قطعه قرار گرفته در مخزن توسط سیم برش وایرکات و با استفاده از تخلیه الکتریکی برش می خورد . شکل و طرح نهایی نقشه طراحی شده بر روی قطعه اعمال می شود و قطعه برش می خورد . در سیستم وایرکات باید سیم برش به صورت عمودی قرار بگیرد. این قرار گرفتن عمودی سیم از نکات مهمی در سیستم برش وایرکات می باشد .

ویژگی برش وایرکات

برای کار با دستگاه برش وایرکات باید در ابتدا با ویژگی ها و محدودیت ها ی این دستگاه آشنا شد . با توجه به قیمت بالا و هزینه های سنگین سیستم برش وایرکات حساسیت استفاده از این دستگاه بسیار بالا است . قبل از کار با دستگاه برش وایرکات باید بخش های زیر به صورت کامل بررسی شود و این روند باید به صورت مداوم انجام شود تا باعث اعمال هزینه های سنگین بیشتری به دستگاه و اپراتور آن نشود . به همین دلیل تمام موارد زر باید در هنگام و قبل از کار با قطعه به صورت کامل مورد بررسی و توجه قرار گیرد

1 مهارت اپراتور :

اپراتور استفاده کننده از این دستگاه باید مهارت کافی را داشته باشد. در صورتی که اپراتور از مهارت کافی برخوردار باشد ممکن است به دستگاه آسیب وارد کند . در حالت بدتر ممکن اپراتور باعث شود که قطعه مورد نشر به صورت مناسب و کامل برش نخورد و یا به اشتباه برش بخورد. به همین دلیل در هنگامی که برای سفارش جهت برش وایرکات اقدام می کنید باید از اینکه اپراتور دستگاه یک فرد با تجربه و کارآزموده است مطمئن شوید .

2 فیلترینگ آب

برش وایرکات ذرات میکرونی بسیار ریزی را تولید می‌کند که این ذرات در داخل آب قرار می گیرند . در هنگام برش باید قطعه را در داخل آب بالا و پایین کنیم و ممکن است هیچ دیدی بر روی قطعه نداشته باشیم . به همین دلیل ممکن است این قطعات در مسیر برش و قطعه قرار بگیرند و باعث شوند که سمیر برش منحرف شود .

برای اینکه این مشکلات پیش نباید باید به صورت مداوم آب دستگاه به صورت مناسب فیلترینگ شده و مواد و تکه های کوچک داخل آن گرفته شود . به همین دلیل فیلترینگ آب در دستگاه برش وایرکات از اهمیت بالایی برخوردار است.

3 عدم مشاهده قطعه

در هنگام کار با دستگاه قطعه باید به صورت کامل در زیر آب قرار گیرد . به همین دلیل باید بسیار مراقب بود چرا که در این حالت هیچ کنترلی بر روی قطعه در داخل آب نداریم .

4 جریان پرفشار

به دلیل وجود جریان پرفشار آب باید به صورت مداوم و دوره ای بخش های مربوط به نازل ، کانال آب ، لوله و حفره ها بررسی و سرویس دوره ای شوند

5 دیونازینگ آب

رسانای آب در هنگام کار دستگاه به شدت افزایش پیدا می‌کند. این افزایش به دلیل آزاد شدن یون های فلزات معلق در داخل آب اتفاق می افتد. برای کاهش این یون ها از نوعی ماده به نام رزین استفاده می شود که بسیار گران قیمت است و باید به صورت مداوم تعویض شود. در صورتی که در تعویض این ماده خللی ایجاد شود رسانایی آب بالا رفته و باعث زنگ زدگی و خوردگی قطعات و فرسوده شدن آنها می شود .

6 قسمت نسبتاً بالای بخش های مختلف دستگاه برش وایرکات

قطعات استفاده شده در دستگاه برش وایرکات به شدت گران قیمت بوده و در صورت خرابی هر کی از این قطعات هزینه هایی سنگینی را متحمل می شوید. برای همین باید سرویس دوره ای و منظم دستگاه در دستور کار شما باشد.