بررسی ساخت قالب پلاستیکی و روش تولید قالب پلاستیکی

دستگاه تزریق پلاستیک با استفاده از قالب پلاستیکی اقدام به تولید قطعات و ابزارهای پلاستیکی می کند. برای استفاده از این دستگاه باید در ابتدا اقدام به ساخت قالب پلاستیکی کرد.

تولید قالب پلاستیکی بر اساس نوع و مدل دستگاه می تواند متفاوت باشد. امروزه از قالب های پلاستیکی زیادی در دنیا استفاده می شود که هر کدام می توانند یک قطعه پلاستیکی را به راحتی تولید کنند. 

معرفی ماشین تزریق پلاستیک برای ساخت انواع قالب پلاستیکی

امروزه استفاده از قطعات پلاستیکی در دنیا رواج و رشد بسیار بالایی داشته است و این قطعات پلاستیکی با استفاده از دستگاه قالب پلاستیک ساخته و تولید می‌شوند. امروزه از دستگاه تزریق پلاستیک برای ساخت این قطعات پلاستیکی استفاده می‌شود. تولید قطعات پلاستیکی با استفاده از این ماشین ها به شدت ارزان و مقرون به صرفه می باشد. 

دستگاه تزریق پلاستیک نوعی دستگاه تزریق و ریخته گری پلاستیک است که در آن از قالب پلاستیک استفاده شده است. برای تولید قالب مورد نیاز این دستگاه روش های گوناگونی وجود دارد.

ساخت قالب پلاستیکی

ساخت قالب پلاستیکی

تولید قالب پلاستیکی

تولید قالب پلاستیکی

ساخت قالب پلاستیکی نیازمند دقت بسیار بالایی است. امروزه شرکت ها و کمپانی محدودی وجود دارد که می توانند نسبت به ساخت 

انواع قالب پلاستیکی اقدام کنند. تولید قالب پلاستیکی نیازمند دانش و تجربه بسیار بالایی است چرا که این قالب ها از پیچیدگی بالایی برخوردار می باشند و تولید قطعات پلاستیکی مرغوب مستلزم داشتن قالب پلاستیکی مناسب است. 

طراحی قالب پلاستیک نیز قسمت سخت این فرآیند است . این طراحی باید با دقت بالایی انجام شود.

طراحی و ساخت قالب پلاستیکی

طراحی و ساخت قالب پلاستیک نیازمند دانش و تجربه بسیار بالا در تولید قالب های صنعتی می باشد؛ و برای ساخت این نوع قالب ها شما باید در ابتدا مدل قطعه پلاستیکی را طراحی نمایید.

طراحی و تولید قالب پلاستیک نیازمند انجام یک سری اصول سیستماتیک می باشد که با استفاده از این اصول می‌توان بهترین قالب های تولید پلاستیک را تولید و روانه بازار کرد. 

در طراحی و ساخت قالب پلاستیک شما باید موارد گوناگونی را در نظر بگیرید. مواردی از قبیل:

  • .جنس قطعه پلاستیکی
  • شکل هندسی قطعه پلاستیک
  • تعداد سوراخ ها
  • تعداد دریچه ها
  • اندازه قطعه پلاستیکی
  • پیچیدگی قطعه پلاستیکی
  • خمیدگی ها و قوس ها
  • تعداد تیراژ تولید قطعه پلاستیکی
  • نوع دستگاه تزریق مورد استفاده
  • و ده ها مورد دیگر که باید در طراحی قالب پلاستیک مورد بررسی قرار گیرد.

در تولید قالب پلاستیکی باید در ابتدا مدل قطعه به صورت نرم افزاری طراحی شده و تمام بخش های آن مورد بررسی و بازبینی دقیق قرار گیرد. سپس از بر اساس نوع قطعه پلاستیکی ساخت قالب آغاز شود و در ابتدا قالب اولیه باید طراحی و در بخش نرم افزار پیاده سازی شود.

سپس باید تمامی بخش های قالب با قطعه مورد نظر هماهنگ شود تا قالب هیچ گونه کم و کاستی نسبت به قطعه مورد نشر نداشته باشد. 

 بعد از طراحی های نرم افزار باید شکل ظاهری و جنس بنه قالب مشخص شود. بعد از انجام این مواد می توان نسبت به ساخت قالب پلاستیکی اقدام کرد. در هنگام ساخت باید به صورت مداوم با طراح قالب در تماس بود تا قالب ساخته شده به بهترین نحوه ممکن آماده شود. 

قیمت تولید قالب پلاستیک

 شاید در نگاه اول برای تولید قطعات پلاستیکی قیمت پایین و مقرون به صرفه بودن آن برایم تداعی شود اما در عمل متوجه می شوید که این تولید قطعات پلاستیکی در ابتدا نیز آن‌چنان کم هزینه نیست.

در واقع شاید بیشتری هزینه ای که برای راه اندازی یک کارگاه تولید قطعات پلاستیک می توان هزینه کرد مربوط به خرید ماشین تزریق پلاستیک و همچنینی هزینه ساخت قالب پلاستیکی باشد.

تولید قالب پلاستیک با توجه به پیچیدگی های که دارد هزینه بر و زمان بر می باشد. 

ساخت قالب شامل دو بخش قالب می شود که هر بخش قالب نیز دارای دو قطعه فلزی است و این دو قطعه فلزی بر روی هم سوار می شود و یک بخش قالب را تشکیل می دهد. سپس این قالب در دستگاه قرار گرفته و عمل تزریق محلول مذاب پلاستیک بر روی آن انجام می شود. 

قیمت تولید قالب پلاستیک

قیمت تولید قالب پلاستیک

 در قطعه های پلاستیکی که دارای دو قیمت مختلف می باشد از دو بخش قالب پلاستیکی استفاده می‌شود؛ و هر بخش همان‌طور که گفته شد دارای دو قطعه فلزی است که نمای پشت و بیرونی قطعات پلاستیکی را شکل می‌دهند.

به همین دلیلی برای بعضی قطعات پلاستیکی که تنها یک بخش داخلی و بیرونی دارند از یک قالب استفاده می‌شود و برای ساخت قطعات و وسایل پلاستیکی که حجم تو خالی دارند مثل عروسک یا ظروف پلاستیکی از دو قالب استفاده می‌شود. 

قیمت تولید قالب پلاستیک با توجه به قالب متفاوت است و ممکن است تغییر کند . برای اطلاعات بیشتر می توانید با هادی پلاستیک تماس بگیرید.

امروزه تولید قالب پلاستیک برای ساخت انواع قطعات گوناگون رشد چشمگیری داشته است با توجه به رشد مصرف قطعات پلاستیک در تمامی بخش های صنعت و زندگی روزمره انسان ها، می توان این رشد بسیار بالا را امری عادی به حساب آورد.

قطعات پلاستیک امروزه در تمامی بخش های صنعتی و زندگی ما انسان ها استفاده می شود.

 

 

 

 ساخت انواع قالب پلاستیکی برای بخش صنعت

 

 امروزه در انواع بخش های صنعتی از قطعات پلاستیک استفاده می شود با توجه به طول عمر بالا و استقامت پلاستیکی بر اثر خوردگی ساخت انواع قطعات پلاستیکی در صنایع گوناگون آغاز شده است.

یکی از صنایعی که به شدت به تولید قطعات پلاستیکی وابسته شده است صنعت خودروسازی است؛ و امروزه تولید انواع قالب پلاستیکی برای ساخت قطعات خودرو به شدن رشد داشته است و ساخت قلاب پلاستیکی برای بخش های مختلف خودرو باعث شده است که ساخت خودروها امروزه سبک تر و ارزان‌تر برای تولید کننده ها تمام شود. 

تولید قالب پلاستیکی برای تولید اسباب بازی

 شاید بتوان گفت که اولین صنعت مهمی که در زمان ساخت دستگاه های تزریق پلاستیک دچار تغییر و تحول اساسی شده همین صنعت اسباب بازی ها بوده است. امروزه ساخت تقریباً تمامی اسباب بازی‌ها با استفاده از قالب های پلاستیکی امکان پذیر است.

ساخت قالب پلاستیکی برای تولید اسباب بازی از چند دهه قبل آغاز شده است و در طول این سال‌ها دچار پیشرفت های بسیار بالایی شده است و ساخت انواع عروسک ها و لگو ها از مهمترین بخش های صنعت اسباب بازی است که با استفاده از قطعات پلاستیکی انجام می شود.

انواع قالب پلاستیکی

انواع قالب پلاستیکی

تولید انواع قالب پلاستیکی برای ساخت عروسک و قطعات اسباب بازی نیازمند دقت و تجربه بسیار بالایی است. عروسک ها اسباب بازی ها به دلیلی زیبایی ظاهری و ظرافت به کار رفته در آن‌ها توانایی جذب مشتری دارند و هر چه زیباتر باشند خریدار بهتر آن‌ها را انتخاب می‌کند.

به همین دلیل است که ساخت انواع قالب پلاستیکی برای تولید اسباب بازی‌ها امری بسیار حساس و پیچیده و دقیق است .

ساخت قالب برای تولید لوازم مورد نیاز در منزل

امروزه بخش های زیاد از لوازم خانه و آشپزخانه ها رو ظرف ها و لوازم پلاستیکی تشکیل می دهد. ساخت قالب پلاستیک برای تولید ظرف های پلاستیکی در ابعاد و اندازه های مختلف امروزه رشد بسیار بالایی داشته است.

تولید قالب پلاستیکی برای ساخت ظروف و لوازم آشپزخانه را می توان یکی از پر تعداد کارها در نظر گرفته چرا که ظروف پلاستیکی مورد استفاده در منزل دارای شکل ها و اندازه های مختلفی هستند و برای تولید هر کدام از آن‌ها نیازمند تولید یک قالب جداگانه هستیم. 

ساخت و تولید قطعات پلاستیکی توسط شرکت قالبسازی هادی پلاستیک انجام می شود.

 

 

 

 

 

 

دستگاه قالب پلاستیک امروزه به صورت گسترده در طراحی و تولید انواع قطعات پلاستیکی استفاده می‌شود.

امروزه با توجه به دوام ماندگاری پلاستیک از دستگاه قالب پلاستیک برای تولید انواع قطعات و بخش های پلاستیکی استفاده می‌شود امروزه استفاده از پلاستیک در صنایع هوایی ، خودرو سازی ، لوازم خانگی ، پزشکی و حتی صنعت اسباب بازی رشد بسیار بالایی داشته است.

دستگاه قالب پلاستیک چیست ؟

دستگاه قالب پلاستیک در واقع نوعی ماشین است که به صورت انبوه اقدام به تولید قطعات پلاستیکی می کند.

این نوع دستگاه با استفاده از فن آوری تزریق پلاستیک می تواند مواد پلاستیکی مذاب را به داخل قالب با فشار تزریق کند. حاصل این تزریق انجام شده در داخل قالب یک قطعه پلاستیکی است.

امروزه به صورت بسیار گسترده ای از قطعات پلاستیکی ساخته شده توسط دستگاه قالب لاستیم استفاده می‌شود. در این دستگاه ابتدا ماده اولیه که نوعی پلیمر پلاستیک است از طریق یک بخش قیف مانند وارد دستگاه می شود.

دستگاه قالب پلاستیک

سپس این پلیمر ذوب شده و از طریق میله های تحت فشار به داخل قالب تزریق می شود. بعد از این عمل سرد سازی صورت می گیرد و قطعه تولید شده از قالب خارج می‌شود.

تاریخچه دستگاه قالب پلاستیک

دستگاه قالب پلاستیک تا قبل از جنگ جهانی دوم رشد قابل توجهی نداشت چرا که محصولات تولید شده توسط این دستگاه ها بسیار کم بودند.
 

بعد از جنگ جهانی دوم صنعت پلاستیک رشد بسیار سریعی داشت و مواد پلاستیکی کمکم جای خود را در بین قطعات باز کردند. امروزه تقریباً در تمامی صنایع و بخش ها از قطعات پلاستیکی استفاده می‌شود. این قطعات توسط همین قالب های پلاستیکی ساخته و تولید می شوند.

ویژگی های برتر دستگاه قالب پلاستیک :

تولید قطعات با استفاده از پلاستیک برتری های خاص خود را دارد. امروزه به دلیل همین برتری ها است که صنعت تولید قطعات پلاستیکی و استفاده از دستگاه قالب پلاستیک رشد بسیار بالایی داشته است. از این برتری ها می توان به :

 

•تولید انبوه در کوتاه ترین زمان ممکن

در این حالت می توان تعداد بسیاری از قطعات را تنها با یک ماشین تولید کرد. این تولید انبوه می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.

 

•هزینه تولید بسیار پایین تر

هزینه تولید قالب در این روش بسیار کمتر است در گذشته برای تولید قطعات فلزی از قالب های بسیار گران قیمت استفاده می شده است اما امروزه برای تولید قطعات پلاستیک حتی می توان از قالب های آلومینیومی نیز استفاده کرد.

 

• مواد اولیه بسیار ارزان تر

پلاستیک نصبت به فلزات بسیار ارزان تر می باشد. مواد اولیه تولید پلاستیک نسبت به مواد اولیه تولید فلزات بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر می باشند.

 

• دقت بالای تولید

در این روش دقت تولید بسیار بالا می باشد و. درصد خطای قطعات پلاستیکی در این روش بسیار ناچیز است در صورتی که همواره در تولید قطعات فلزی در صد خطا نسبت به تولدی پلاستیک بالاتر است.
 

دستگاه قالب پلاستیک

• ضایعات بسیار کمتر

ضایعات تولید شده در قطعات فلزی به دلیل برش قطعات بسیار بالا می باشد. در حالی که ضایعات تولید قطعات پلاستیکی درروش استفاده از دستگاه قالب پلاستیک بسیار ناچیز است.

 

• تکرار پذیری فرآیند تولید برای تولید انبوه

در این روش قطعه‌ های ساخته شده بسیار با هم شبیه بوده و تطابق پذیری بسیار بالایی دارند. در دیگر روش های تولید قطعات، محصولات مشابه دارای تطابق پذیری کمتری بوده و در روش استفاده از دستگاه قالب پلاستیکی درصد تطابق قطعات با هم بسیار بالاست.

کاربرد دستگاه قالب پلاستیک و محصولات تولید شده

قطعات پلاستیکی امروزه تقریباً در تمامی بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیلی است که تولید قطعات پلاستیکی با استفاده از دستگاه قالب پلاستیک بسیار رشد داشته است. امروزه از قطعات پلاستیکی در صنایعی مثل :

 

• خودرو سازی :

بخش های داخلی و سپرها و بخش هایی از موتور ماشین توسط قطعات پلاستیکی ساخته می شوند. این قطعات همگی توسط دستگاه قالب پلاستیک تولید می شوند.

 

• ساخت قاب های تلفن همراه ، تلویزیون و قطعات الکترونیکی :

تقریباً قاب تمام لوازم الکترونیکی و الکتریکی از پلاستیک است. با توجه به اینکه پلاستیک عایق الکتریسیته است از پلاستیک برای تولید بدنه تمام لوازم الکترونیکی و الکتریکی و دیجیتالی استفاده می‌شود.

 

• تولید اسباب بازی:

در این بخش از تولید تقریباً می توان گفت که تمام اسباب بازی های ساخته شده توسط دستگاه قالب پلاستیک تولید می شوند.

دستگاه قالب پلاستیک

• تولید لوازم خانگی :

تقریباً بدنه و اکثر قسمت های لوازم خانگی توسط دستگاه قالب پلاستیک تولید می‌شود. این کار باعث دوام و ماندگاری بیشتر و همچنین امنیت و خرابی کمتر دستگاه می شود.

 

• هواپیما سازی :

قطعات داخلی کابین هواپیما عموماً به دلیل اینکه وزن کمتری و دوام بیشتری داشته باشند توسط پلاستیک ساخته می‌شوند.

 

• دارو سازی :

ساخت انواع بسته بندی دارو با استفاده از قالب های پلاستیکی انجام می‌شود. با این روش بهداشت دارو و ماندگاری آن افزایش پیدا می کند.

 

• لوازم بهداشتی :

تقریباً قوطی تمام لوازم بهداشتی و شوینده ها با استفاده از دستگاه قالب پلاستیک ساخته می شود. قوطی های شامپو و صابون مایع و مواد شوینده و مواد آرایشی و بهداشتی از پلاستیک تولید شده است.

 

• بسته بندی مواد خوراکی :

استفاده از ظروف بسته بندی پلاستیکی در صنعت مواد خوراکی و غذایی بسیار رشد داشته است. بسته بندی های مواد غذایی که باید در جای سرد باشند ، مواد غذایی مایع ، مواد غذایی که باید منجمد شود و حتی ظروف یک‌بار مصرف و لیوان با استفاده از دستگاه قالب پلاستیک انجام می شود.

 

• بسته بندی مواد شیمیایی:

تقریبا تمام مواد شیمیایی مثل روغن ها و بنزین ها نفت ها اسید ها و دیگر مواد شیمیایی توسط قوطی های پلاستیک انبار و نگه داری می شوند. این قوطی ها توسط دستگاه قالب پلاستیک تولدی می شوند.